Účast na PGA Czech Open 2021 v Beskydech

Tým Paragliding klubu Raná se minulý čtvrtek vydal reprezentovat Ranou na Mistrovství ČR v přesnosti přistání až na druhý konec republiky, do Beskyd, kde opět exceloval Petr Garbier ml. a celý tým Paragliding klubu Raná si domů odvezl nejeden cenný kov.

Závod se letěl na osm kol/přistání. Prvních pět letů se letělo ze startovačky Skalka a přistávalo se na hřišti v Kunčicích pod Ondřejníkem. Pod „zadekovanou“ oblohou moc nefoukalo, takže se za stromy kolem hřiště nedělali rotory, ale nadruhou stranu byla přistání poměrně rychlá.
Druhý den se závod přesunul na Velký Javorník a přistávalo se na velké louce u Veřovic. Tento den byl po stránce počasí opakem předešlého a byl spíše přeletový. K východnímu cca 2-3 m/s základního větru se přidávaly slušné termické poryvy, které přetáčely směr větru na přistání a tím znatelně motaly rozpočty na přistání některým závodníkům.

Petr Garbier ml. první den ukázal, že má své Gradient Denali pevně v rukou. Až na jedno hodně strmé přistání z výšky za 65 tb. (trestný bod = centimetr) se pokaždé trefil na elektronický terč „palačinku“. Jeho šlápnutí vedle se však dle pravidel po 5ti kolech škrtlo. Druhý den jeho krasojízda ve šlapání na „palačinku“ pokračovala a právem si byl na stupních vítězů pro medaile z PĚTI kategorií!

Jenda Širl jakožto repre pilot zaletěl na svém BGD Adam výkon srovnatelný se svými kolegy z reprezentace.

Pavlu Janečkovi se na jeho Gradient Nevadě2 přistávalo za bezvětří o poznání hůř. Výškovou rezervu při náletu na terč v neznámém prostředí pak bylo nutné v posledních chvílích vytratit pumpováním (chvilkovým stallováním křídla), což mu rozhodilo finální fázi přistání a první den se ho tak až na poslední přistání za 15 tb. držely výsledky mezi 100-200 tb. Druhý den byly výsledky vlivem protivětru jednou tak lepší. Na příští závod ve Znojmě to už však chce nějaké EN-A! 🙂

Petr Sušanin je čerstvým pilotem v disciplíně přesnosti přistání a ikdyž skončil až za polovinou výsledkové listiny, jeho výsledky z některých kol pomohli celému týmu!

JednotlivciEuropian Cup OpenMČR OpenMČR Hobby
Petr Garbier3.2.1.
Jan Širl13.8.N/A
Pavel Janeček17.12.5.
Petr Sušanin37.22.13.
Závodníků v kategorii533628
TýmEuropian Cup TýmyMČR Týmy
Paragliding klub Raná3.2.
Týmů v kategorii97

Pavel, PGKR
28.8.2021