Výuka

Na Rané trvale sídlí dvě školy paraglidingu s profesionálními instruktory a další školy z ČR sem čas od času s oblibou dojíždějí, protože Raná nabízí nejlepší podmínky pro výcvik pilotů v Čechách (viz Historie).

Co vědět před kurzem

Fyzická náročnost – zapůjčené vybavení vážící kolem 10-15 kg si nosíte do kopce sami, ale nebojte – běžně fyzicky zdatný člověk to zvládne bez předchozího tréningu a podmínkou by měl být kladný vztah k pohybu, protože v obzvláště vhodné dny absolvujete až deset výšlapů denně – dolů naštěstí letíte… :))

Finanční náročnost – vstup do světa samostatného paraglidingového létání, zjednodušeně řečeno, vychází na 100.000,- Kč s novou výbavou a na 50.000,- Kč s bazarovou výbavou

Nabourání rodinného života / denních plánů – v případě, že se chcete paraglidingu věnovat, připravte se na to, že v pěkný termický den, vás doma moc neuvidí. Ráno kontrola počasí, abyste dopoledne mohli odstartovat a ideálně několik hodin letět. Poté návrat pro auto a/nebo pokec s vašimi kamarády v restauraci u večeře. Za dlouhých dní lze polétat i po práci a když to jde, jezdí se na kopec (nejen na Ranou) i 3x týdně.

Studenti/skupiny – nezapomeňte si říct o slevu na kurzovném, školy jí většinou nabízejí

Mladí (do 23let) – mají po získání pilotního průkazu možnost přihlásit se do programu „Talentovaná mládež“ dotovaným MŠMT, který hradí zkušené instruktory, kteří na tzv. „táborech“ v Alpách i ČR předávají své zkušenosti mladým pilotům a posouvají jejich dovednosti mílovými kroky dopředu. Osobně doporučuji!

Chci si to nejdřív zkusit

Tandem – proletět se na jednom křídle se zkušeným pilotem je nejsnadnější způsob, jak okusit bezprostřední kontakt s oblohou

Pilotem na zkoušku – denní intenzivní seznamovací kurz, kdy vám instruktor řekne pouze to nejdůležitější co potřebujete vědět a jde se na věc. Naučíte se zvednout křídlo nad hlavu a pak vás čekají samostatné slety cvičné louky, ze sedla a možná i z vrcholu Rané. Po celou dobu vám instruktor říká co dělat skrz vysílačku na helmě.

Kurzy

Základní kurz je první věc, která vás čeká, pokud jste se rozhodli vstoupit do světa samostatného létání na paraglidu. U zdejších škol trvá 5 dní, naučíte se na něm nutnou letovou teorii a praxi, avšak nezískáte tím ještě pilotní průkaz (PP), který vás opravňuje k samostatnému létání. K získání PP je třeba absolvovat ještě tzv. „Dolétání“.

Dolétání navazuje teorií a praxí na „Základní kurz“, ovšem naučíte se zde zvládat každodenní potencionálně nebezpečné situace, které na vás ve vzduchu čekají. Délka dolétání záleží jen na vašich dovednostech, kterými přesvědčíte instruktora, že křídlo bezpečně ovládáte a „nezabijete se hned při první příležitosti“. Na základě toho dostanete od instruktora vyplněný a podepsaný „Osobní list“, který u „Letecké amatérské asociace ČR“ za poplatek vyměníte za Váš pilotní průkaz.

Výlety za létáním do teplých krajin opravdu doporučujeme. Jen s nimi počkejte do doby, než začnete svému křídlu za letu věřit a budete už tak nějak rozumně zvládat starty, přednosti a přistání. Většinou se jedná o prodloužené víkendy až 14ti denní pobyty v závislosti na vzdálenosti místa. Létání v Alpách, či ještě víc na jihu, nabízí mnohem větší převýšení a více stoupavých proudů, což znamená více šancí naučit se točit stoupavé proudy (termiku), což se pak na malých kopcích v Česku opravdu hodí. Nemluvě o tom, že se podíváte do světa na zajímavá místa… 😉

Bezpečnostní kurzy – SIV(ka) – slouží k nácviku zvládání všech možných nestandardních situací, které se vám mohou ve vzduchu stát nebo se můžou hodit.
Celý kurz, zpravidla vícedenní, je záměrně prováděn nad vodou. Doporučujeme absolvovat až budete bezpečně zvládat aktivní pilotáž, točení termiky a budete cítit vnitřní pocit po zdokonalení se v oblasti svého bezpečí. Zpravidla nejdříve 2 roky od získání pilotního průkazu.

Školy

Základní Škola Létání – společný projekt několika zkušených pilotů, instruktorů a inspektorů s různou specializací. Instruktor „Garboš“ patří mezi Českou špičku jak po stránce instruktorské, tak po stránce člověka.

Mistral Paragliding – menší škola paraglidingu, možná o něco více formální, což ale vůbec neubírá na pohodě v kurzu. Instruktor „Jezevec“ je legenda, protože celoročně bydlí v karavanu, a k Rané neodmyslitelně patří.

S ani jednou školou rozhodně neuděláte chybu. Obě vás dobře připraví nejen na vaše budoucí poletování.
Přeji šťastnou ruku při výběru a pokud vám vyjde počasí, určitě to bude minimálně jedna z nejkrásnějších aktivních dovolených ve vašem životě. Dovolená, kde… poletíte…

Pavel, PGKR