Obsah stránky:

 • Společné frekvence pro Ranou, Oblík, Milou
 • Vysílačky a paragliding
 • Prvotní nastavení DualBand vysílačky!

Společné frekvence - Raná, Oblík, Milá

Piloti většinou létají ve skupinách, kde se navzájem znají a mají vysílačky nalazené na spojení mezi sebou. Doporučujeme si však tuto frekvenci nastavit v dualbandové vysílačce na druhý kanál a zapnout poslouchání obou nastavených frekvencí – funkce TDR (Baofeng).

PMR: kanál 4, podkanál 5

DualBand: 446,043(75) MHz + CTCSS(Rx+Tx) 79,7 Hz

Vysílačky a paragliding

Zpravidla na ní jste s partou kamarádů se kterými se znáte a nebo máte nalazenou frekvenci kopce, kde zrovna jste. Není nad to, když pak můžete za letu kamarádům na startu říct, že už šroubujete pětkový jádro. V takových případech se sice vysílačka mění na vysíračku 🙂 , ale primárně jí použijete při spolupráci za letu a také může zachránit život. V Dolomitech v Alpách je např. vyhrazena nouzová PMR frekvence (kanál 8 + podkanál 16) pouze pro záchranné operace, běžná komunikace je na ní zakázána a pilot pro ní musí mít samostatnou vysílačku.

Druhy vysílaček

V dnešní době paraglidisti používají dva druhy vysílaček:

PMR = Portable Mobile Radio (UHF)

Standardní vysílačka využívající veřejné vyhrazené frekvence na 446 MHz, tedy v pásmu UHF (česky UKV = Ultra Krátké Vlny).

Vyznačují se uživatelsky nevyměnitelnou anténou a tím, že na nich lze naladit pouze zákonem povolené PMR kanály.

PMR = Portable Mobile Radio (UHF)

Výhody

Nevýhody

DualBand = PMR + Dvoumetr (UHF + VHF)

Komplexnější, většinou Čínské radiostanice schopné vysílat dle nalazení buďto na Ultra Krátkých Vlnách (UHF 400 ~ 520 MHz) nebo na Velmi Krátkých Vlnách (VHF 136 ~ 174 MHz).

Poslouchat můžete obě frekvence najednou.

DualBand = PMR+2m (UHF+VHF)

Výhody

Nevýhody

Legálnost používání při paraglidingu

Oblíbené téma na internetových diskusích a fórech, probíhající zhruba následovně:

„PMR má malej dosah a furt tam někdo kecá, co s tím?“ → „Pořiď si dvoumetr.“ → „Na dvoumetru vysílat nesmíš, to je pirátský vysílání, ale existujou tam na 172MHz sdílené kanály, co použít ty? Mají tam povolený i 5W vysílací výkon!“ → „Tam jsou radioamatéři a měl bys tam komunikovat podle pravidel (mít vlastní volací znak a tak..). Nebudou nadšený, když jim tam někdo bude každou chvíli hlásit kde je a kolik mu to stoupá.“ → „Hm, ono je to vlastně jedno, teď jsem našel, že se za letu vysílačky stejně nesmí používat.“ → zde se většinou diskuse rozplyne do všech směrů s žádným výsledkem

Pokud bychom přimhouřili oči nad faktem, že je vysílání ze vzduchu zakázané (což u svahovaček a kurzů asi lze), problém jsme ořízli na vysílací výkon a zarušení PMR kanálů.

Vysílací výkon např. u Baofengů lze nastavit na nejmenší hodnotu 1 Watt, což je o 0,5 Wattu nad limitem PMR. To ale lze vyřešit nákupem jiné dualband radiostanice, která umožňuje nastavení vysílacího výkonu 0,5 Watt (např. TYT vysílačky).

Zbývá vyřešit už jen zarušení PMR kanálů 1-8. Tady můžeme na pár let poděkovat ČTÚ, který díky harmonizaci frekvencí v EU povolil v roce 2016 využívání PMR kanálů 9 až 16 vyhrazených pro digitální PMR vysílání i analogovému vysílání! Než na to zareagují Čínští výrobci, provoz na kanálech 9-16 bude ještě minimálně několik let výrazně menší.

Shrnutí: Kupte si dualband, který umožňuje nastavit vysílací výkon 0,5 Watt, používejte PMR kanály 9 až 16, kecejte jen ze země nebo alespoň blízko ní. 🙂

Ideální řešení vysílaček?

Teď v roce 2021 nevím, že by se o legalizaci našeho částečně „pirátského“ někde vedla diskuse. V případě, že bychom měli spadat do leteckého pásma by to nejspíš znamenalo nutnost mít „volací znak“ a dodržovat jistou formu komunikace.
Teď trocha spekulace: Naoplátku bychom pak mohli dostat frekvenci vyhrazenou jen pro nás, ideálně pro oblasti sdružující více kopců, kde se létá (např. Ranská, Ústecká, Klášterecká,…). Také je otázkou kdo by případné nedodržování formy komunikace hlídal – pokud to bude jen na nás, myslím že bychom si mohli volat jak bysme chtěli.

Prvotní nastavení PMR vysílačky

Nastavte si maximální dobu vysílání, pokud to vysílačka umožňuje a máte hotovo. 🙂

Prvotní nastavení DualBand vysílačky

Pokud vlastníte DualBandovou (DvouPásmovou) vysílačku, důrazně doporučuji si projít a případně nastavit následující:

1. Frequency step = 6,25 kHz (12,5 kHz)

Nejmenší krok lazení vysílačky. Tedy to, co se na displeji přičte nebo odečte ze zobrazované hodnoty po stisknutí šipek nebo otočením ladícího knoflíku.

Doporučuji zvolit takový krok, se kterým budete schopni pohodlně nastavit PMR frekvence. Třeba na Baofengu to splňují pouze dvě možná nastavení.
Osobně preferuji jemnější krok 6,25 kHz.

Krok 12,5 kHz = Musím si pamatovat, že kanál 1 začíná na 446,006(25) MHz a pak co krok, to další kanál.

Krok 6,25 kHz = Na klávesnici napíšu jen 446,000 MHz (začátek PMR pásma) + udělám krok o 6,25 kHz = mám kanál 1 na 446,006(25) MHz. Pak udělám dva kroky a mám kanál 2. Po dvou krocích kanál 3, atd…

 • 446,000 MHz = začátek PMR pásma
 • 446,006(25) MHz = kanál 1
 • 446,012(5) MHz = rozmezí kanálu 1 a 2
 • 446,018(75) MHz = kanál 2
 • 446,025 MHz = rozmezí kanálu 2 a 3
 •  …atd… až do
 • 446,200 MHz = konec PMR pásma

2. Transmit power = Low

Vysílací výkon má většina dualband vysílaček nastavitelný.

Správně byste ho měli volit podle stanoveného limitu pro danou frekvenci v tabulce ČTÚ na které budete vysílat. Orientačně:

 • PMR = max 0,5 Wattu
 • Dvoumetr = max 1 nebo 5 Wattů dle přesné frekvence

Proč stadardně nepoužívat „High“ (5 Wattů)?

 1. Zvýšuje spotřebu baterie při vysílání 5x
 2. Dosah vysílání se zvedne pouze o 70% (v případě krátké antény), což je vzhledem ke spotřebě velký nepoměr a při běžném létání zvýšení dosah zpravidla ani není potřeba

Přesto doporučuji mít přepnutí vysílacího výkonu někde na rychlé volbě pod PTT (Push-To-Talk) tlačítkem pro případ, že zaletíte za kopec.

3. Bandwidth = Narrow

Šířka pásma má dvě nastavení:

 • Narrow (úzký) = 12,5 kHz
 • Wide (široký) = 25 kHz

Proč ne „Wide“?

 1. Rušíte sousední PMR kanály. Vzhledem k právně daným roztečím/vzdálenostem jednotlivých PMR kanálů (12,5 kHz) byste svým vysíláním zarušili polovinu obou sousedních PMR kanálů (6,25+12,5+6,25).
 2. Zkracujete si dosah vysílačky. Z fyzikálního hlediska vysílačka skrze anténu rozkmitává okolní atomy vzduchu v pomyslném toroidu (viz obrázek „jablíčka“ níže) či disku (pokud má anténa velký zisk) a má na to pouze vámi nastavený vysílací výkon. Při zvolené šířce pásma „Narrow“ zvládne vysílačka rozkmitat určitý počet atomů v šířce pásma 12,5 kHz do určité vzdálenosti od antény. Ovšem při nastavení „Wide“ bude vysílačka rozkmitávat atomy v dvojnásobné šířce pásma 25 kHz, což pro ní znamená i dvojnásobek práce, a protože má k dispozici stále ten samý vysílací výkon, zvládne jich rozkmitat jen polovinu.
  Pozor, neznamená to, že si zkrátíte dosah o polovinu! Je to jako, kdybyste z pouťového balónku vypustili polovinu vzduchu, ten taky nebude mít poloviční průměr, ale bude jen o cca 20% menší.

4. Time-Out Time (TOT) = 180 vteřin (nebo méně)

Maximální „Doba zaklíčování“ je doba, po které vysílačka sama přeruší vysílání.

Proč nastavit?

 1. Stanoveno ČTÚ (Českým Telekomunikačním Úřadem)
 2. Hodí se to, kdyby jste náhodou nechali vysílačku zaplou a začala by klíčovat v batohu někde v autě – nezarušíte kámošům na dlouho frekvenci a nevybije se vám baterka.

Jakou anténu?

Běžně to není třeba řešit. Již od výrobce dostanete univerzální „všesměrovou“ anténu, která průměrnému uživateli vyhovuje. U některých vysílaček ale dostanete antény dvě a pak je dilema, kterou použít. Také pokud přemýšlíte, že si vysílačku vytuníte lepší anténou, chce to nejprve něco vědět.

Vysílačka přenáší do antény signál o výkonu, který má pevně daný nebo jste si ho přednastavili v menu. Anténa v sobě už žádný zesilovač nemá a v závislosti na její účinnosti přemění skoro celý příkon na elektromagnetické vlnění okolního vzduchu.

Vyzařování všesměrové antény má tvar toroidu, tedy vypadá zhruba jako jablko, viz obrázek.

Zdroj: dps-az.cz

Zisk a délka antény

Naše všesměrové antény dodávané k čínským vysílačkám mají zisk zpravidla 2,15 dB ve VHF pásmu a 3,0 dB v UHF pásmu. Čím delší je anténa, tím větší zisk… jenže POZOR -> Větší zisk neznamená větší dosah ve všech směrech, ale pouze v rovině kolmé na osu antény. Nejlépe to pochopíte z obrázku:

Zdroj: insmart.cz

Pavel, PGKR
21.3.2021