Historie

http://Aeroklubrana.czKopec Raná u Loun je nyní nejznámějším centrem paraglidingu v Čechách, veškeré létání na Rané má však dlouhou historii.

Příběh létání na Rané začíná v roce 1932, tehdy hledali o jarních prázdninách studenti Německé techniky v Praze co nejvhodnější terén pro plachtařské létání. Měli svůj letecký spolek „Akaflieg Prag“ a tak věděli přesně, co hledají. Jejich objevem se stal holý hřbet se třemi vrcholky, dlouhý téměř 1,5 km, pozvolna vystupující z nížiny – prostě plachtařský svah jak vystřižený z letecké příručky.

V tomto roce zde také začínají působit instruktoři Masarykovy letecké ligy a následují je i členové Sokola a dalších českých i německých spolků. Vyučuje se plachtění na dřevěných plátnem potažených kluzácích (plachťácích).

Ve válečných letech zde školila Luftwafe své piloty a po válce je Raná hlavním působištěm Zemské plachtařské školy, která zde vyškolila 962 pilotů a ti zde v roce 1946 provedli dnes nepředstavitelných 41 367 startů.

Pro tuto slavnou a průkopnickou minulost nazvali plachtaři Ranou u Loun kolébkou českého a československého plachtění.

Letiště se od kopce odstěhovalo o něco dále a nadále vyniká plachtařským výcvikem a také díky velkému množství historického vybaní je zde OLDTIMER klub – více na webu Aeroklubrana.cz

V 70. letech nejvíce kopec Raná pro létání začínají využívat rogalisté, neboť rogalo svojí jednoduchou konstrukcí láká do vzduchu další letuchtivce. Tato éra pomalu končí v 90. letech nástupem paraglidingu – ten díky možnosti zabalit  „letadlo“ do batohu se stává nejsnazším způsobem pro létání široké veřejnosti.

V současné době je kopec Raná především místem pro paraglidistickou a modelářskou veřejnost. Působí zde 2 paraglidingové školy a když je dobré počasí, létá zde najednou i 30 padákových kluzáků nebo pokud je silný vítr tak několik rogal a větroňů.

Některé informace od nás převzala česká Wikipedia a odkazuje na nás, tvůrcům dekujeme!!!