Historie

Kopec Raná u Loun je nejznámějším centrem paraglidingu v Čechách, létání na Rané má však dlouhou historii.

Příběh létání na Rané začíná v roce 1932, tehdy hledali o jarních prázdninách studenti Německé techniky v Praze co nejvhodnější terén pro plachtařské létání. Měli svůj letecký spolek „Akaflieg Prag“ a tak věděli přesně, co hledají. Jejich objevem se stal holý hřbet se třemi vrcholky, dlouhý téměř 1,5 km, pozvolna vystupující z nížiny – prostě plachtařský svah jak vystřižený z letecké příručky.

V tomto roce zde také začínají působit instruktoři Masarykovy letecké ligy a následují je i členové Sokola a dalších českých i německých spolků. Vyučuje se plachtění na dřevěných plátnem potažených kluzácích (plachťácích).

Ve válečných letech zde školila Luftwafe své piloty a po válce je Raná hlavním působištěm Zemské plachtařské školy, která zde vyškolila 962 pilotů a ti zde v roce 1946 provedli dnes nepředstavitelných 41 367 startů.

Pro tuto slavnou a průkopnickou minulost nazvali plachtaři Ranou u Loun kolébkou českého a československého plachtění.

V 70. letech nejvíce kopec Raná pro létání začínají využívat rogalisté, neboť rogalo svojí jednoduchou konstrukcí láká do vzduchu další letuchtivce. Tato éra končí v 90. letech nástupem paraglidingu – ten díky možnosti zabalit  „letadlo“ do batohu se stává nejsnazším spůsobem pro létání široké veřejnosti.

V současné době je kopec Raná především místem pro paraglidistickou a modelářskou veřejnost. Působí zde 8 paraglidingových škol a když je dobré počasí, létá zde najednou i 30 padákových kluzáků.

Některé informace od nás převzala česká Wikipedia a odkazuje na nás, tvůrcům dekujeme!!!