Oblík

Na této stránce bude v průběhu sezóny 2020 uveřejněno info ohledně oficiálního létání na Oblíku.
Aktualizace 30.11.2020: Stále čekáme na oficiální stanovisko z CHKO.

Start se nachází v Národní přírodní rezervaci (stejně jako je malá boule na Rané), kde je zakázáno chodit mimo cesty a provozovat paragliding.

Starty jsou prozatím tolerovány.

Legalizace létání na Oblíku

Paragliding klub Raná z.s. čeká na vyřízení žádosti o výjimku z § 29 písm. f) a d) a § 26 odst. 1 písm. c) ze zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, aby mohlo být na Oblíku legalizováno létání v Národní přírodní rezervaci.

Podmínky k létání

  • Výška: 509 m AMSL
  • Převýšení: 240 m

Skvělá alternativa, když na Rané fouká „po kose“. Svahování je složitější, protože Oblík je homole, která je větrem poměrně dobře obtékaná. Přesněji záleží na směru větru. Při čistém JZ (225°), je nafukován rovný svah a svahovat jde poměrně dobře. Při směru větru ±200° už má vítr tendenci Oblík obtékat a nenosí tolik.

Pravidla

  • pilot musí být prokazatelně poučen s pravidly létání na Oblíku (způsob bude upřesněn, nejspíš odesláním SMS dle vzoru na informační ceduli)
  • ochranáři žádají piloty, aby v době květu Hlaváčku jarního (někdy v období duben-květen) volili jiný terén

Dostupnost

Nejlépe to lze popsat takto: Od hřbitova v obci Raná přijedete k hlavní silnici (Most-Louny). Když se podíváte pozorně, zjistíte, že naproti přes silnici je mezi svodidly sjezd do lesíka. Jeďte tam. Na konci sjezdu dejte pozor na olejovou vanu u auta. Po polní cestě pokračujte kolem polí a přistávačky až před keře, kde je parkoviště pro několik aut.

Z parkoviště pokračujte dál pěšky po stejné cestě. V jednom místě se cesta stáčí doleva. Zde odbočte doprava, na cestu do sadu. Na začátku sadu se cesta dále větví a můžete si vybrat obtížnost výšlapu:
1. Normální výšlap po serpentinách, po jižní straně – půjdete prostřední cestou, šikmo sadem. Na konci sadu se po pěšině dostanete na terénní plošinu, kde po chvilce odbočíte doleva na pěšinu do kopce (zelená turistická značka) a po té dojdete až na vrchol.
2. Hardcore výšlap přímo nahoru, po západní straně – dejte se cestou uhýbající doleva, přímo ke kopci. Projdete lesík a v levotočivé stoupavé zatáčce vás pěšina protáhne roštím. Potom co roští projdete je odbočka nahoru, která se zdá být příliš strmá, než aby to byla pravda – bohužel po této cestě musíte jít! :)) Cesta rovně, působící lepším dojmem, se vám po chvilce ztratí a budete se muset vracet.

Parkování v obci Mnichov je neoficiální. Pozor, parkoviště u zastávky je zrušeno! Po zelené turistické značce dojdete lesní pěšinou až na start. Jedná se o nejpohodovější cestu na Oblík, obzvlášť v letních měsících. Pokud jedete sólo, může být obtížnější vyzvednutí auta, protože vesnice je zpravidla v závětří.

TIPy

  • Nad vinicí u statku to chodí skoro vždycky, když je nasvícená.