Oblík

Pokud na Oblík odněkud přiletíte (například z Rané), svahování je zde složitější, protože Oblík je homole, která je větrem poměrně dobře obtékaná. Přesněji, záleží na směru větru. Při čistém JZ (225°), je nafukován rovný svah a svahovat jde poměrně dobře. Při směru větru ±200° už má vítr tendenci Oblík obtékat a nenosí tolik.

Provoz

 • Zákonem zakázaný – pokud už přeci jen někdo z Oblíku bude načerno startovat, nechť je to z mimo období květu hlaváčku jarního (zhruba duben-květen) a pouze z náhorní plošiny (nikoliv ze svahů), kvůli ochraně extrémně vzácných trav

Omezení

 • TMA V Praha – FL065/FL095
 • ATZ Raná
 • Ochrana přírody
  • Pro start využívejte pouze náhorní plošinu
  • Vyhněte se startům v období květu Hlaváčku jarního (nízká rostlina se žlutými lístky)
 • Zákaz přistávání u statku! Zejména do ohrad se zvířaty a v době konání venkovních akcí.
 • Travnaté pásy podél příjezdové komunikace mezi poli (od parkoviště po lesík u hlavní silnice).
 • Nepřistávat na poli s úrodou!

Parkování

Od hřbitova v obci Raná přijedete k hlavní silnici (Most-Louny). Když se podíváte pozorně, zjistíte, že naproti přes silnici je mezi svodidly sjezd do lesíka. Jeďte tam. Na konci sjezdu dejte pozor na olejovou vanu u auta. Po polní cestě pokračujte kolem polí a přistávačky až před keře, kde je parkoviště pro několik aut.

Turistický přístup na Oblík

Z parkoviště pokračujte pěšky po stejné cestě. V jednom místě se cesta rozdvojuje. Zde odbočte doprava, na cestu do sadu. Na začátku sadu se cesta dále větví a můžete si vybrat obtížnost výšlapu:
1. Normální výšlap po serpentinách, po jižní straně – půjdete prostřední cestou, šikmo sadem. Na konci sadu projdete údolím a po prudším stoupání se dostanete na terénní plošinu, kde po chvilce chůze odbočíte doleva na pěšinu do kopce (zelená turistická značka) a po té dojdete až na vrchol.
2. Hardcore výšlap přímo nahoru, po západní straně – dejte se cestou uhýbající doleva, přímo ke kopci. Projdete lesík a v levotočivé stoupavé zatáčce vás pěšina protáhne roštím. Potom co roští projdete je odbočka nahoru, která se zdá být příliš strmá, než aby to byla pravda – bohužel po této cestě musíte jít. Cesta rovně, působící lepším dojmem, se vám po chvilce ztratí a budete se muset vracet.
3. Výšlap se stínem z vesnice Mnichov po severní straně – Zaparkujte někde v obci Mnichov, zpravidla někde nahoře u kostelíka, kde začíná zelená turistická značka, která vás dovede až na start. Jedná se o nejpohodovější cestu na Oblík, obzvlášť v letních měsících. Pokud jedete sólo, může být obtížnější vyzvednutí auta, protože vesnice je zpravidla v závětří a zpravidla není možné bezpečné přistání u auta.

Startovací plocha

 • Výška: 509 m AMSL
 • Převýšení: 240 m

Legalizace létání na Oblíku

Udělení oficiální výjimky pro legalizaci paraglidingu na kopci Oblík není v tuto chvíli možné. Důvodem je velké množství druhů fauny a flory, z nichž na každou zvlášť by bylo potřeba individuální posouzení dopadů paraglidingu, ikdyž se nacházejí většinou až na svazích Oblíku, které nevyužíváme.
V případě, že bychom na výjimce trvali a Správa CHKO nám ji po pracném řízení udělila, stala by se pravděpodobně terčem dotazů od jiných subjektů z ČR a EU zabývajících se ochranou přírody a musela by být pravděpodobně stažena.
Po dohodě PGKR a Správy CHKO byly snahy o legalizaci létání na Oblíku zastaveny.

Aktualizace 27.9.2023
Pavel, PGKR