Oblík

Podmínky k létání

  • Výška: 509 m AMSL
  • Převýšení: 240 m

Skvělá alternativa, když na Rané fouká JZ vítr. Svahování je zde složitější, protože Oblík je homole, která je větrem poměrně dobře obtékaná. Přesněji, záleží na směru větru. Při čistém JZ (225°), je nafukován rovný svah a svahovat jde poměrně dobře. Při směru větru ±200° už má vítr tendenci Oblík obtékat a nenosí tolik.

Pravidla

  • ochranáři žádají piloty, aby v době květu Hlaváčku jarního (někdy v období duben-květen) volili jiný terén, např. Zlatník (autem 15 min daleko)
  • pilot musí být prokazatelně poučen s pravidly létání na Oblíku (způsob bude upřesněn, nejspíš odesláním SMS dle vzoru na informační ceduli)

Dostupnost

Nejlépe to lze popsat takto: Od hřbitova v obci Raná přijedete k hlavní silnici (Most-Louny). Když se podíváte pozorně, zjistíte, že naproti přes silnici je mezi svodidly sjezd do lesíka. Jeďte tam. Na konci sjezdu dejte pozor na olejovou vanu u auta. Po polní cestě pokračujte kolem polí a přistávačky až před keře, kde je parkoviště pro několik aut.

Z parkoviště pokračujte pěšky po stejné cestě. V jednom místě se cesta rozdvojuje. Zde odbočte doprava, na cestu do sadu. Na začátku sadu se cesta dále větví a můžete si vybrat obtížnost výšlapu:
1. Normální výšlap po serpentinách, po jižní straně – půjdete prostřední cestou, šikmo sadem. Na konci sadu projdete údolím a po prudším stoupání se dostanete na terénní plošinu, kde po chvilce chůze odbočíte doleva na pěšinu do kopce (zelená turistická značka) a po té dojdete až na vrchol.
2. Hardcore výšlap přímo nahoru, po západní straně – dejte se cestou uhýbající doleva, přímo ke kopci. Projdete lesík a v levotočivé stoupavé zatáčce vás pěšina protáhne roštím. Potom co roští projdete je odbočka nahoru, která se zdá být příliš strmá, než aby to byla pravda – bohužel po této cestě musíte jít! :)) Cesta rovně, působící lepším dojmem, se vám po chvilce ztratí a budete se muset vracet.

Parkování v obci Mnichov je neoficiální. Pozor, parkoviště u zastávky je zrušeno! Po zelené turistické značce dojdete lesní pěšinou až na start. Jedná se o nejpohodovější cestu na Oblík, obzvlášť v letních měsících. Pokud jedete sólo, může být obtížnější vyzvednutí auta, protože vesnice je zpravidla v závětří.

TIPy

  • Nad vinicí u statku to chodí skoro vždycky, když je nasvícená.

Legalizace létání na Oblíku

Start se nachází v Národní přírodní rezervaci (stejně jako je malá boule na Rané), kde je zakázáno chodit mimo cesty a provozovat paragliding.

Starty jsou prozatím tolerovány.

Paragliding klub Raná z.s. čeká na vyřízení žádosti o výjimku z § 29 písm. f) a d) a § 26 odst. 1 písm. c) ze zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, aby mohlo být na Oblíku legalizováno létání v Národní přírodní rezervaci.

Aktualizace 30.11.2020: Stále čekáme na oficiální stanovisko z CHKO.

Aktualizace pololetí 2021: PGKR po místním šetření se zaměstnanci Správy CHKO na Oblíku a vzájemné domluvě stáhlo svoji žádost, z důvodu jejího přepracování. Ze strany Správy CHKO České Středohoří je zde pochopení pro paragliding, to ale zřejmě nebude sdíleno jinými subjekty zabývající se ochranou přírody, protože Oblík patří k nejcennějším BIO lokalitám v ČR vůbec. PGKR se i tak vynasnaží oficiální povolení získat, protože kritické druhy se nacházejí na svazích Oblíku, které nevyužíváme. Nezapomínáme však, že je lepší mít kopec ve stavu létání „Tolerováno“ než oficiálním rozhodnutím „Zakázáno“ na základě naší žádosti.