Oblík

Na této stránce bude v průběhu sezóny 2020 uveřejněno info ohledně oficiálního létání na Oblíku.

Start se nachází v Národní přírodní rezervaci (stejně jako je malá boule na Rané), kde je zakázáno chodit mimo cesty a provozovat paragliding.

Starty jsou prozatím tolerovány.

Legalizace létání na Oblíku

Paragliding klub Raná z.s. čeká na vyřízení žádosti o výjimku z § 29 písm. f) a d) a § 26 odst. 1 písm. c) ze zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, aby mohlo být na Oblíku legalizováno létání v Národní přírodní rezervaci.

Podmínky k létání

  • Výška: 509 m AMSL
  • Převýšení: 250 m

Výborné létání, když na Rané fouká po kose, svahování je složitější, protože je to dobře obtékaná homole.

Pravidla

  • pilot musí být prokazatelně poučen s pravidly létání na Oblíku (způsob bude upřesněn, nejspíš odesláním SMS dle vzoru na informační ceduli)
  • ochranáři žádají piloty, aby v době květu Hlaváčku jarního (někdy v období duben-květen) volili jiný terén

Dostupnost

Parkování je na vyhrazeném plácku vedle polní cesty mezi Oblíkem a Ranou, kde je i přistávačka. Na polní cestu je (docela schovaná) neoznačená odbočka mezi s Cesta nahoru vede skrz sad. Na jeho začátku se cesta rozdvojuje a je možno si vybrat buďto hardcore výšlap (levá cesta přímo ke kopci) nebo pohodový výšlap skrz serpentiny (pravá cesta směrem k jižnímu úpatí), kde se za sadem na plošince napojíte na zelenou turistickou značku.

Parkování v obci Mnichov je neoficiální. Po zelené turistické značce dojdete lesem na start. Pozor, parkoviště u zastávky je zrušeno! Také může být problém s vyzvednutím auta, pokud jedete bez řidiče (vesnice je zpravidla v závětří).

TIPy

  • Nad vinicí u statku to chodí skoro vždycky, když je nasvícená.