Historie

Kopec Raná u Loun je nyní nejznámějším místem pro paragliding v ČR, plachtění a létání na Rané má však dlouhou historii.

Příběh létání na Rané začíná v roce 1932, tehdy hledali o jarních prázdninách studenti Německé techniky v Praze co nejvhodnější terén pro plachtařské létání. Měli svůj letecký spolek „Akaflieg Prag“ a tak věděli přesně, co hledají. Jejich objevem se stal holý hřbet se třemi vrcholky, dlouhý téměř 1,5 km, pozvolna vystupující z nížiny – prostě plachtařský svah jak vystřižený z letecké příručky.

V tomto roce zde také začínají působit instruktoři Masarykovy letecké ligy a následují je i členové Sokola a dalších českých i německých spolků. Vyučuje se plachtění na dřevěných plátnem potažených kluzácích (plachťácích).

Raná – historie létání

Ve válečných letech při okupaci zde školila Luftwaffe (Wehrmacht) své elévy budoucí piloty a po válce je Raná hlavním působištěm Zemské plachtařské školy, která zde vyškolila 962 pilotů a ti zde v roce 1946 provedli dnes nepředstavitelných 41 367 startů.

Pro tuto slavnou a průkopnickou minulost nazvali plachtaři Ranou u Loun kolébkou českého a československého plachtění.

Letiště se od kopce odstěhovalo o něco dále, místní škola navazuje na plachtařskou tradici, stále vyniká na republikové úrovni plachtařským výcvikem (pro výcvik se používá start navijákem, je dávno pryč doba, kdy se na kopec nosila a vozila letadla – dnes si tam jednoduše doletí).  Díky velkému množství historického vybavení je zde také sídlo OLDTIMER klubu –  více informací naleznete na webu Aeroklubrana.cz

V 70. letech nejvíce kopec Raná pro létání začínají využívat rogalisté, neboť rogalo svojí jednoduchou konstrukcí láká do vzduchu další letuchtivce. Tato éra pomalu končí v 90. letech nástupem paraglidingu – ten díky možnosti zabalit  „letadlo“ do batohu se stává nejsnazším způsobem pro létání široké veřejnosti. Do konce století, tedy jsou početnější řady pilotů paraglidů a na rogale v roce 2010 létá již jen pár desítek veteránů a pár nových mladých nadšenců.

V současné době je kopec Raná především místem pro paraglidistickou a modelářskou veřejnost. Působí zde 2 paraglidingové školy a když je dobré počasí, létá zde najednou i 30 padákových kluzáků. Pokud je vítr silný, uvidíte na svahu vzácně rogala, a pravidelně větroně z blízkého letiště Hrádek – Aeroklub Raná (tam stojí i přestěhované původní historické budovy, které byly na úpatí kopce).

Některé informace od nás převzala česká Wikipedia a odkazuje na nás, tvůrcům dekujeme!!!