Účast na Raná Accuracy Open 2021

Náš přesnostářský tým „Paragliding klub Raná“ ve složení Petr Garbier ml., Pavel Janeček, Petr Sušanin a Jan „Jenda“ Širl se v sobotu 24.7.2021 zúčastnili druhého ligového závodu u nás na Rané!

V kategorii Týmy jsme obsadili krásné 3. místo!

V kategorii Hobby se na 2. místě umístil Pavel Janeček a na 1. místě Petr Garbier ml., který ovšem svým neuvěřitelným výkonem 10 trestných cm zdolal o jediný centimetr i celou reprezentaci ČR a náleží mu tak i 1. místo v kategorii Open! Blahopřejeme „Garbi“!

Předpověď dávala už pár dní dopředu vědět, že bude v sobotu foukat nějakých 5 m/s základního JV větru se sílící tendencí a některé modely hrozily přeháňkami. V závodní den foukalo typicky od Statku Oblík a závod tak začal do svahovacích podmínek. Po dvou kolech začaly na nebi naskakovat pěkné kumuly a termika byla aktivní snad všude před kopcem. Vtipná podívaná byla, když se několik závodníků na EN-A křídlech na uších, snažící se o co nejrychlejší přistání, přestoupalo rovným letem opodál svahující křídla kategorie EN-C.
Dvě první kola byla povinnost odlétat z vrcholu. Po nich se zvažovala varianta posunout start do sedla, a přistání z cvičné (východní) louky na oficiální (prostřední) přistávačku. Vzhledem k typickému Ranskému VJV větru, ale nakonec bylo rozhodnuto, že se nic měnit nebude a i zbývající kola se dolétají z nižšího JV startoviště.
To vydrželo až do podvečera, kdy zmizela termika a projevil se silný VJV vítr, který dosahoval až rychlosti 10 m/s. Safety komise proto po odletění pátého kola doporučila organizátorovi poslední šesté kolo ani nezahajovat, ten rozhodnutí respektoval a rozhodl o ukončení závodu.

Porada safety komise za západu Slunce

Pavel, PGKR
1.8.2021