Výměna rohoží na JV startech – 1. fáze ze 4

Dlouho očekáváná a potřebná výměna rohoží na JV startech začíná. Dočkají se jak piloti PG, HG a speedflyeři, tak i velmi vzácný motýl Okáč skalní, který v rohožích díky našemu ošlapu přežívá!

Výměna rohoží se kvůli vládnímu zákazu cestování mezi okresy přesouvá na podzim!

Standardní brigáda (výměna rukávů, svazování rohoží na horním startu, apod…) proběhne do 14ti dní po uvolnění zákazu cestování.

Výměna rohoží je plánována na sobotu 6.3.2021. Náhradní a poslední jarní termín povolený úřady k výměně je sobota 13.3.2021.
Pokud by nebylo možné výměnu uskutečnit kvůli vládním opatřením, uskuteční se na podzim.

V této první etapě dojde k výměně horní poloviny hlavní JV startovačky (1A). Další etapy (1B, 2A, 2B) budou následovat v každý další rok.

Výměnou rohoží na hlavním (nižším) JV startu dojde zároveň k rozšíření startovačky na úžasných 20 metrů!

Pokud bude čas, svážeme i nějaké rohože na horním startu.

Proběhne také výměna rukávů a obnova flér.

S sebou musíme mít roušku nebo respirátor, dále se budou hodit rukavice ve kterých je cit a něco na rovnání terénu dle vlastního uvážení (ideální je armádní lopatka).

Skleník se postará o občerstvení.

Logistika

Začneme v sobotu kolem 9hod u Skleníku. 100ks rohoží navozíme postupně do sedla (povolení máme). Odtamtud je budeme muset ručně vynosit k hlavní JV startovačce, kde se pustíme do demontáže starých rohoží. Staré rohože budeme průběžně snášet zase zpět do sedla, odkud je bude auto zase odvážet k likvidaci.

Výměna

Výměna začne demontáží horní řady. Mezitím bude vyměřena horní rovina rohoží, dojde k instalaci kotev a k nim se pak pečlivě uváže horní řada. Na horní řadu rohoží se pak budou navazovat další čtyři řady, celkem se tedy vymění pět řad.

Rohože budou svazovány v celé šířce, aby docházelo k rovnoměrnému přenosu namáhání. Je známo, že svazování pouze v rozích mělo za následek vytrhávání oček. Na svázání jednoho páru rohoží (viz níže) je třeba necelých 2 metrů popruhu. Uzlíky na popruzích bychom měli schovávat pod rohož, aby nedocházelo z zachytávání padákových šňůr.

Rohože budou svazovány popruhem od Českého výrobce Mouka Tišnov, který dodává i výrobcům PK. 🙂

Schema svazování rohoží popruhem